Jak dopasować marynarkę?

Jak dopasować marynarkę?

Marynarka to bardzo przydatny element garderoby zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Obecnie ta cześć ubioru spełnia się nie tylko przy oficjalnych spotkaniach, ale również przy spotkaniach towarzyskich. Dziś wszyscy chętnie sięgają po marynarki dzięki różnorodnym wzorom, kolorom i krojom, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli planujesz zakup nowej marynarki, poznaj najważniejsze zasady jej dopasowywania.

Jak się prawidłowo zmierzyć, aby dobrze dopasować marynarkę?

Obwód torsu
Aby właściwie zmierzyć obwód w torsie należy przeprowadzić centymetr pod pachami, uważając przy tym, aby miarka nie opadała ani też nie była zbyt mocno zaciśnięta. Nie chcemy przecież takiej marynarki, która będzie nas przyprawiać o brak powietrza.

Obwód talii
Ten pomiar ściągamy w miejscu zwężenia tułowia. W tym wypadku, musi być on uzależniony od tego jaką marynarkę zamierzamy kupić. Jeśli planujemy zakup marynarki dopasowanej do tułowia, wówczas miarka musi być bardziej zacieśniona. Natomiast jeśli planujemy nosić pod marynarką dodatkowy sweter to analogicznie to tego, miarka powinna być luźniejsza.

podobne:  Między ekstrawagancją a kiczem, czyli miarka przebrana

Długość przodu
Długość przodu, mierzymy przytrzymując centymetr na wysokości ostatniego kręgu szyjnego prowadząc ją aż do talii. Przy tej czynności bardzo ważna jest prosta postawa. Nie należy się garbić, napinać itp. ponieważ zaburzy nam to wszystkie proporcje.

Obwód klatki piersiowej
Mierzymy ją w linii poziomej bezpośrednio pod klatką piersiową pamiętając o tym aby miarka nie była ani zbyt luźna ani za ciasna.

Szerokość ramion
Ten pomiar sprawdzamy, prowadząc miarkę od nasady jednego ramienia do drugiego, nad górną częścią łopatek.

Długość rękawa
W tym wypadku, pomiar zdejmujemy przy lekko zgiętej ręce prowadząc po zewnętrznej stronie ręki zaczynając od ramienia, przez zgięcie na łokciu, aż do nadgarstka, nawet lekko za linię nadgarstka.  Można „wyjechać” poza tą linie nawet do 2 cm. Bardzo ważne jest aby przy tym pomiarze ręką nie była wyprostowana ponieważ w ten sposób może się okazać, że rękaw marynarki będzie za krótki.

podobne:  Między ekstrawagancją a kiczem, czyli miarka przebrana

miara krawiecka

Jak mierzyć marynarkę?

Marynarka musi być idealnie dopasowana, dlatego w tym wypadku nie patrzymy na to jak układa się ona w talii, ale musimy zwrócić uwagę na jej ułożenie na plecach i ramionach. Nie mogą tworzyć się żadne marszczenia, fałdy, marynarka nie może się też w tych partiach ciała zanadto się opinać. Linia rękawa nie może być za luźna ponieważ optycznie będzie zwiększać ich obwód. Zwróć również uwagę na długość marynarki, nie może być za długa. Kołnierzyk powinien przylegać do pleców na całej długości, a zapięcia marynarki powinny leżeć idealnie w linii do klatki piersiowej.

Jak wybrać modną marynarkę?

Obecnie mamy bardzo duży wybór wśród krojów, fasonów, rodzajów materiału oraz kolorów. Panowie oraz Panie mają bardzo duże pole do manewru. Przy wyborze marynarki najlepiej kierować się sezonem w jakim kupujemy tą część garderoby, w sezonie jesienno-zimowym lepiej postawić na cieplejsze materiały, takie jak: tweed, wełna, sztruks, czy welur. W okresie wiosenno-letnim zdecydowanie lepiej będziemy czuć się w marynarkach z lnu, bawełny oraz satyny.

podobne:  Między ekstrawagancją a kiczem, czyli miarka przebrana

Niekwestionowanym hitem stały się marynarki typu slim, dopasowane do sylwetki. Jest to dobry wybór dla osób o wąskiej i wciętej talii. Osoby o bardziej zaokrąglonych kształtach nie będą w takich marynarkach wyglądać korzystnie.

Dla osób o pełniejszych kształtach zostały stworzone marynarki typu regular, nie posiadających mocnego wcięcia w talii, charakteryzujące się prostym krojem.

Bardzo modne stały się marynarki w żywych kolorach oraz wzorach jak krata czy prążki. Panie oraz Panowie mogą wybierać wśród szerokich gam kolorów poczynając od standardowych czerni, granatów, szarości i grafitów po różne odcienie niebieskiego, bordowego, fioletowego, beżowego i wielu innych.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 komentarze

  1. Marynarka męska powinna być dobrze dopasowana, nawet bardzo dobrze, dlatego nie warto oszczędzać, poza tym, raz kupiona zazwyczaj starsza na lata.

  2. Nigdy nie kupuję marynarki sam. Pomaga w tym moja kobieta. Ona wszystko widzi inaczej.

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top