Styl retro nadal modny? Jak się ubrać w stylu retro?

Styl retro nadal modny? Jak się ubrać w stylu retro?

W modzie wszystko jest wieczne i nic nigdy nie przemija – z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy projektant i znawca mody. Co sezon na wybiegach możemy zaobserwować jakieś spektakularne powroty, a to koronka, a to kratka… Ale w modzie jest też coś co nigdy nie przeminie i zawsze będzie na topie. O co chodzi? Oczywiście o nieśmiertelny styl retro! Chcesz dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest retro?

Terminem tym określa się elementy kultury popularnej, które pochodzą lub imitują trendy z przeszłości. Styl ten nie odnosi się jedynie do mody, choć tutaj jest najczęściej eksponowany. Gdzie jeszcze możesz znaleźć styl retro? Spotkasz go w architekturze, zachowaniach czy światopoglądzie niektórych osób. Wielu z nas utożsamia słowo retro ze słowem staromodny. Jest to pogląd błędny. Retro bowiem nie oznacza staromodny, ale klasyczny i ponadczasowy, czyli modowy ideał do którego dążą wszyscy projektanci. Dlatego świat mody tak często się nim inspiruje.

Czym charakteryzuje się styl retro?

Hmmm…, w zasadzie ciężko to stwierdzić. Wszystko bowiem zależy od tego, którą dekadę wybierzesz. Każda bowiem miała w sobie coś unikatowego i promowała odmienne style ubierania się. W latach 20. modne były: klasyczna mała czarna od Coco Chanel, ciepłe tweedowe marynarki oraz eleganckie perły.

podobne:  Styl retro, czyli jak się ubrać w stylu lat 60-tych?

Co było modne w latach 30-tych?

Dekadę później triumfy na wybiegach święciły bardzo dopasowane stroje. Kuse sukienki, odważnie eksponujące poszczególne elementy kobiecego ciała to strój charakterystyczny dla tamtego okresu. Co jeszcze było w modzie? Oczywiście, długie tweedowe marynarki, które w połączeniu z wcześniej wspomnianymi przez nas sukienkami dawały oryginalny mix elegancji i nonszalancji. Lata 30. to także czasy, w których na ulicach pojawiły się ubrania z koronki i futer, które, co warto wspomnieć zostały z nami do dziś.

naszyjnik z pereł

Jak się ubrać w stylu lat 40-tych?

Kolejna dekada przyniosła ze sobą zwrot w modzie o 180 stopni. Rozkloszowane sukienki zostały zastąpione przez dopasowane ołówkowe spódnice i sukienki
w kształcie litery A.
Najpopularniejszymi dodatkami były futrzane kołnierze, kapelusze, torby-kuferki, buty na słupku o okrągłych czubkach i skromna biżuteria.

kobieta w kapeluszu

Lata 50-te – złoty okres w światowej modzie?

W takim klimacie przeszliśmy do lat 50, czyli złotego okresu klasycznego stylu retro. Wtedy to na ekranach triumfowała Marylin Monroe, a wszystkie kobiety chciały wyglądać jak gwiazdy filmowe. Stąd na ulicach pojawiły się rozkloszowane spódnice, kardigany oraz krótkie marynarki i koszule zawiązywane w talii połączone z subtelnymi dodatkami.

pin-up girl

Pochwała prostoty, czyli lata 60-te w całej okazałości!

Lata 60. przyniosły ze sobą wszechobecną skromność przejawiającą się zarówno w prostych krojach ubrań jak i płaskich butach. I to wszystko obowiązkowo w intensywnym kolorze! Czerwień, róż, zieleń uznane zostały za najmodniejsze kolory dekady! Ekstrawagancja objawiała się jedynie w doborze dodatków. Modne były bowiem cekiny, boa i migocząca biżuteria, czyli wszystko to, czego dzisiaj nie może zabraknąć na żadnej porządnej imprezie.

podobne:  Krótka historia małej czarnej

kobieta w prostej sukience

Kolorowa rewolucja – lata 70-te witają!

Lata 70. to kolejna rewolucja, nie tylko modowa, ale również obyczajowa. Stery przejęli hippisi i punki, a wraz z nimi przyszła wolność, zarówno w stylu życia jak i w modzie. I tak oto ulice zaroiły się od ludzi ubranych w zwiewne kwiatowe tuniki, sukienki
i dzwony, z obowiązkowymi rzemykami na szyi oraz młodzieży ubranej w ciężkie skórzane kurtki zestawione z irokezem i glanami.
Lata 70. to także hołd dla naturalności. Włosy ułożone w zwiewne fale oraz delikatny makijaż to najmodniejszy trend tego okresu.

dziewczyna z irokezem

Lata 80-te – era buntowników!

Kolejna dekada stanowi przeciwwagę dla naturalności lat 70. Lata 80. można scharakteryzować jednym prostym słowem: ciężkie. I nie chodzi nam tutaj o sytuację polityczną tamtego okresu, a o to co pojawiło się w modzie. Skóra, bufki, tapir
i kiczowata biżuteria – te 5 słów najlepiej charakteryzuje tamten okres.
Dorzućmy do tego jeszcze legginsy, jeansy, obszerne tuniki i swetry i mamy już wszystko to co charakteryzowało lata 80. Czego chcieć więcej?

podobne:  Sukienki na wesele w stylu glamour, vintage, retro… jaki styl sukienki wybrać?

blondynka w mocnym makijażu

Co przenieśliśmy ze stylu retro do współczesności?

Pewne elementy stylu retro są modne po dziś dzień. Nadal w swoich szafach mamy przecież ołówkowe spódnice, rozkloszowane sukienki, idealne na eleganckie przyjęcia oraz spodnie i spódniczki z wysokim stanem. Kochamy również proste, charakterystyczne kroje oraz popularne w dawnych latach geometryczne wzory, grochy, czy pepitkę. Styl retro jest wciąż żywy i ciągle stanowi inspiracje dla współczesnych projektantów.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wszystko już w modzie wymyślono,
a współczesne projekty to jeden wielki powrót do przeszłości. Dlatego nie bójmy powracać do starych sprawdzonych rozwiązań. Czasem to właśnie one okazują się tym co potrzebne nam jest, aby wyglądać olśniewająco.

Retro na co dzień, czy to się może udać?

Oczywiście! I to niezależnie od tego po którą dekadę sięgniesz. Inspirując się modą
z dawnych lat możesz wyglądać olśniewająco. Wystarczy, że zastosujesz się do podstawowej zasady. Nie kopiuj tego stylu dosłownie! Ma on stanowić dla Ciebie jedynie inspirację. Ubrana od stóp do głów w stylu retro będziesz wyglądała groteskowo. Przemycając w swojej stylizacji pewne elementy tego stylu i umiejętnie łącząc starodawność z nowoczesnością uzyskasz look, którego pozazdrości ci każdy. Koniecznie je więc wypróbuj!

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...

2 komentarze

  1. Noe nie wiem, jak dla mnie to dość grząski grunt. W niektórych wydaniach wygląda dobrze, ale w większości zdecydowanie mi się nie podoba.

  2. Zależy co ma się na myśli przez styl retro, bo tak po prawdzie to chyba wszystko od 20 lat wstecz można za takie uważać, a moda pod tym względem i tak była dosyć różnorodna.

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top