W co się ubrać na egzamin? Praktyczny poradnik dla zdających

W co się ubrać na egzamin? Praktyczny poradnik dla zdających

„Jak cię widzą tak cię piszą” – głosi stare, polskie przysłowie. I musimy przyznać, że jest w nim sporo racji. Pierwsze wrażenie jakie na kimś wywrzesz może zasadniczo wpłynąć na jego ocenę twojej osoby i pomyślne załatwienie przez Ciebie sprawy. Szczególnie istotne jest to w przypadku, bardzo ważnych w życiu każdego człowieka wydarzeń, jakimi są wszelkiego rodzaju egzaminy. Jaki strój wybrać aby sobie pomóc? Oto kilka wskazówek.

Jak się ubrać na egzamin na uczelni?

To dość specyficzna sytuacja, która wymaga od uczestników dopasowania się do jej podniosłego charakteru. Pojawienie się w gabinecie profesora w jeansach i sportowej bluzie może zostać odczytane jako przejaw braku szacunku. A to, choć tego akurat nietrudno się domyślić, może wpłynąć negatywnie na końcową ocenę twojej wypowiedzi. Co więc wybrać?

mężczyzna w garniturze

Panowie w tej kwestii mają oczywiście dużo prościej. Garnitur, koszula i eleganckie buty to wszystko, czego potrzebują do sukcesu, choć właściwie przydałoby się jeszcze odrobinę wiedzy. Z paniami sytuacja jest troszkę bardziej skomplikowana bo jak wiadomo są z natury troszkę bardziej skomplikowane, co lubią podkreślać na każdym kroku.

Do wyboru mają kilka zestawów: od klasycznej marynarki i materiałowych spodni, poprzez najlepsze modowe zestawienie, czyli biała bluzka + ołówkowa spódnica, aż po sukienki o prostym kroju. Wszystko oczywiście w stonowanych kolorach, neonowy róż zostaw na inną okazję. Do tego mała torebka, czarne szpilki na niezbyt wysokim obcasie oraz drobna złota bądź srebrna biżuteria i sukces murowany!

W czym zdawać prawko?

W tym wypadku nie ma z góry określonych reguł jak powinna wyglądać idealna stylizacja do zdawania prawka, ale przy jej wyborze kieruj się jedną zasadą: „wygoda to podstawa”. >Komfort podczas jazdy samochodem jest bardzo ważny, dlatego powinieneś zadbać o to, aby nic Ci w tym czasie nie przeszkadzało, a już na pewno niech nie będzie to źle dobrany strój.

Na egzamin z prawka najlepiej ubierz obuwie o niezbyt twardej podeszwie i odpowiedniej przyczepności do podłoża. Musi być ono wygodne, aby nie powodować dyskomfortu i ograniczać twoich ruchów. Dlatego wszelkie szpilki, klapki czy koturny odpadają. Reszta stroju również nie powinna Cię krępować, więc zbyt obcisłe spodnie czy sukienkę zostaw na inną okazję.

prawo jazdy

Pamiętaj jednak o tym, że jest to egzamin państwowy, dlatego wybierz zestaw, w którym będziesz wyglądać schludnie. Najlepszym strojem dla mężczyzn będą wygodne jeansy, koszula i sportowe obuwie. Panie powinny zdecydować się na dłuższą spódnicę lub spodnie i bluzkę bez dekoltu. W żadnym wypadku nie przychodź na egzamin w koszulce z krótkim rękawem, krótkich spodenkach lub mini spódniczce. To niestosowne.

Co włożyć na egzamin zawodowy?

Egzamin zawodowy dzieli się z reguły na dwie części i na każdej z nich obowiązuje inny strój. Pierwszą, teoretyczną potraktuj jak każdy inny egzamin, czyli ubierz się „na galowo”, w garnitur lub, w przypadku pań, w białą bluzkę i prostą czarną spódnicę. Część praktyczna będzie wymagała od Ciebie bardziej profesjonalnego stroju. Każdy zdający zanim przystąpi do egzaminu musi przebrać się w odpowiednią dla charakteru wykonywanego zawodu odzież roboczą.

kucharz przygotowujący posiłek

Jej prawidłowy dobór i użycie jest jednym z kluczowych elementów oceny, który wpływa w znacznym stopniu na końcowy wynik egzaminu. Strój ten musi być przede wszystkim kompletny, czyli zawierać wszystkie niezbędne elementy ochronne oraz być odpowiednio przygotowany (wyprany i wyprasowany). Najlepiej przygotuj go dużo wcześniej, aby czekał gotowy na dzień egzaminu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się z pytaniem do swojego nauczyciela. On ma obowiązek udzielić Ci wszystkich potrzebnych informacji. Powodzenia!

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

4 komentarze

  1. Mówiąc szczerze nie tego się spodziewałem po tytule artykułu, ale jestem całkiem mile zaskoczony, a słowo „egzamin” zostało potraktowane dosyć szeroko.

  2. Ogolnie, żeby nie rzucać się w oczy.

  3. Ja zawsze stawiałam na jeden wzór – ciemne spodnie bądź spódnica, biała bluzka z kołnierzykiem, ciemna marynarka, dystyngowana biżuteria, delikatny makijaż, włosy spięte buty na niewielkim obcasie.

  4. Prosta elegancka sukienka w przypadku kobiet i garnitur dla mężczyzn. Chyba nic więcej nie potrzeba.

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top