Żałoba po mamie – jak się ubierać?

Żałoba po mamie – jak się ubierać?

Śmierć najbliższej nam osoby to wielka tragedia, smutek, żal i poczucie pewnej niesprawiedliwości. Najczęściej manifestujemy żałobę poprzez czarny ubiór, który nosimy przez określony czas. Jak jednak wygląda to w praktyce? Co nosić będąc w żałobie po mamie i innych członkach rodziny?

Czy w czasie żałoby trzeba ubierać się na czarno?

Czarny ubiór jest jednoznaczną manifestacją żałoby, żalu, bólu i tęsknoty za zmarłą osobą, jednak co istotne, ma to charakter przede wszystkim zwyczajowy. Nie ma żadnych przepisów, które normowałyby te kwestie, a to oznacza tak naprawdę, że każdy z nas może ten czas przeżywać na inny sposób. Może ubierać się na czarno, ale nie musi tego robić.

Podobnie wygląda to z czasem, w jakim będzie trwało opłakiwanie – wiele osób uważa, że żałoba musi wynieść co najmniej rok, ale tak naprawdę jest to sprawa indywidualna. Najczęściej określa to także ustalona tradycja i zwyczaje. Oczywiście biorąc pod uwagę kwestie psychologiczne, osoby doświadczające straty powinny przejść przez określone stadia żałoby, co pozwoli na powrót do normalności.

podobne:  Otul się pepitką, czyli wyróżnij się w zimie

Ile trwa żałoba po mamie i innych krewnych?

Ustalony czas żałoby jest przede wszystkim bardzo umowny i wywodzi się z tradycji. Zasada jest przede wszystkim taka, że im bliżej byliśmy związani ze zmarłą osobą, tym dłużej trwa jej opłakiwanie. W przypadku śmierci współmałżonka jest to 1 rok i 6 tygodni, po śmierci matki lub ojca trwa ona 6 miesięcy, w tym kolejne 6 miesięcy w półżałobie. Gdy doświadczamy straty dziadków lub rodzeństwa, także mamy do czynienia z 6-miesięcznym okresem żałoby, w przypadku dalszych krewnych jest to 3 miesiące.

Jak ubierać się w czasie żałoby po mamie?

Jak zostało już wspomniane, żałoba i jej przeżywanie to bardzo indywidualna kwestia. Wprawdzie są pewne ustalone zwyczaje, jednak nie trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. Według tradycji, w przypadku utraty matki, pełna żałoba powinna trwać przez 6 miesięcy i w tym czasie należy ubierać się na czarno, albo przynajmniej z elementami czerni. Kolejne 6 miesięcy to tak zwana półżałoba, gdy można już zrezygnować z czerni, ale nadal powinno się nosić stonowane ciemne kolory, przede wszystkim szarości.

podobne:  Otul się pepitką, czyli wyróżnij się w zimie

Należy unikać jaskrawych kolorów, a także wyzywających strojów. Oczywiście nie dotyczy to strojów kąpielowych. Stonowane, spokojne kolory będą najbardziej odpowiednie, ale nie ma konieczności ubierania się od stóp do głów na czarno.

Jak się zachowywać w trakcie żałoby?

Żałoba to nie tylko odpowiednio strój, który manifestuje nasz ból i stratę, ale też i odpowiednie zachowanie. Niegdyś uznawano, że w tym czasie powinno się całkowicie stronić od wszelkich zabaw i spotkań towarzyskich, współcześnie jednak nie jest to już tak mocno przestrzegane. Oczywiście warto wstrzymać się z hucznymi imprezami, jednak chociażby wyjazdy na wakacje, wyjścia na plaże, czy spotkania ze znajomymi nie są zakazane.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

1 komentarz

  1. Czasem nosi się też (choć rzadko to widzę) naszytą czarną opaskę na rękawie płaszcza albo w klapie marynarki wszytą aksamitkę. Albo względy praktyczne (płaszcz jasny), albo też kwestia tego, że nie chcemy manifestacyjne nosić 'ciężkiej czerni’ – żałoba jest też przecież kwestią wewnętrznego poczucia i zachowania, a nie tylko stroju.

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top