Czym charakteryzuje się moda męska z lat 80-tych? Jaki garnitur, spodnie, buty w stylu lat 80?

Czym charakteryzuje się moda męska z lat 80-tych? Jaki garnitur, spodnie, buty w stylu lat 80?

Zarówno damska jak i męska moda lat 80. zapisała się w historii jako odważna i różnorodna. Trendy z ósmej dekady XX wieku były przepełnione wzorami, kolorami i może miały w sobie odrobinę kiczu, jednak wiele z nich przetrwało do dzisiejszych czasów lub odrodziło się w nich na nowo. O czym mowa? Zobaczcie sami.

Jaka była męska moda w latach 80.?

Przede wszystkim modę lat 80. cechowała wolność i indywidualizm, który był wyrażany za pomocą ubioru. To, co kształtowało ówczesne trendy, to w dużej mierze rozwój gospodarczy, który sprawił, że lansowany był styl biurowy, elegancki. Nie była obojętna również rosnąca popularność, muzyki rockowej, która sprawiła, że naszymi guru modowymi stali się członkowie zespołów. Ponadto ważnymi inspiracjami w kwestii stylu byli bohaterowie filmów i seriali. Lata 80. cechował również trend dbania o zdrowie poprzez różne aktywności jak jogging, siłownia, fitness, co skutkowało rozwojem mody sportowej. Tak więc innymi słowy, elegancja, rockowy i sportowy styl. To główne nurty w modzie z lat 80., wokół takiej tematyki powstawały nowe trendy tego okresu. A co w szczególności nosili mężczyźni?

Elegancki garnitur jako stylizacja w stylu lat 80.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, jeden z ważniejszych aspektów mody męskiej omawianego przez nas okresu, był styl biurowy. W czasach, gdy coraz większy nacisk kładziono na rozwój osobisty i zawodowy i wspinanie się po szczeblach kariery, bardzo ważny był elegancki, modny ubiór. Za sprawą najważniejszych projektantów tamtych czasów wypromowane zostały fasony przypominające odwrócony trójkąt, z szerokimi ramionami i zwężane ku dołowi, co miało służyć ukazaniu postawy pewnego siebie mężczyzny. W stylizacjach biurowych bardzo ważne było dopasowanie obu części garderoby — górnej i dolnej. Spodnie i marynarka tworzyć miały spójny komplet.

Sportowy styl lat 80.

W porównaniu do kobiet mężczyźni byli mniej chętni do pokazywania się w jaskrawych, krzykliwych kolorach. Niemniej jednak kolorów w ich sportowych stylizacjach nie brakowało. Mężczyźni stawiali jednak na kolory nieco bardziej stonowane, chociaż zdarzało się im włożyć kurtkę czy spodnie w intensywnych barwach. Męska moda sportowa to przede wszystkim wzorzyste dresy i ortaliony.

Co mężczyźni nosili na co dzień?

Oprócz typowo sportowych ubrań mężczyźni często nosili typowe jednokolorowe T-shirty, jeansy (często postrzępione), a także kolorowe koszule w kratę. W cieplejsze miesiące często sięgali po krótkie szorty z wysokim stanem, podobne do tych, które nosiły kobiety. Wysoki stan w tym przypadku miał zwężać talię, co miało optycznie powiększać górne partie ciała. Mężczyźni bardzo chętnie podkreślali więc swoje atuty.

Podobnie jak kobiety, mężczyźni w latach 80. postawili na wyrażanie siebie i swojego charakteru poprzez wygląd. Był to czas, w którym przedstawiciele tej płci zaczęli bardziej odważnie bawić się modą i poszukiwać własnego stylu. Nawet codzienne stylizacje były kreatywne i przemyślane. Z wielu trendów, które się wówczas ukształtowały, mężczyźni korzystają po dziś dzień i z dumą prezentują je przed światem.

No votes yet.
Please wait...

1 komentarz

  1. Dla mnie moda męska z lat 80-tych to przede wszystkim skórzane kurtki i ciężkie skórzane buty! Może nie był to szczyt elegancji, ale na dobrym koncercie można było się łatwo wtopić w tłum!

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top