Jak się ubrać do kościoła? Czego lepiej nie zakładać do kościoła?

Jak się ubrać do kościoła? Czego lepiej nie zakładać do kościoła?

O ubiorze w kościele nie mówi się za dużo, nie ma jednak wątpliwości co do tego, że należy przestrzegać tam odpowiedniego dress codu. Jest tak niezależnie od tego, czy udajemy się na zwykłą niedzielną mszę, czy uczestniczymy w dużej uroczystości. Jak powinno się ubierać do kościoła? Czego należy unikać? Dlaczego warto zwracać na to uwagę?

Czy w kościele obowiązuję dress code?

Gdyby przyjrzeć się sprawie bliżej, można odpowiedzieć dwojako – tak i nie. Tak, ponieważ mimo wszystko wymaga się od ludzi wchodzących do kościoła odpowiedniego stroju, wyrażającego szacunek do świątyni i przebywających w niej osób. Nie, ponieważ nie ma tutaj ścisłej reguły – liczy się przede wszystkim przyzwoitość i to czy założy się sukienkę w kwiaty, czy prostą granatową garsonkę nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Liczy się tutaj przyzwoitość i szacunek, a te wyznaczają nam pewne granice. Są stroje, których warto unikać, żeby nie wywoływać niepotrzebnego zgorszenia. Tak jak, na duże uroczystości czy wyjścia staramy się pokazać jak najlepiej, tak w przypadku wizyty w kościele, obowiązuje podobna zasada.

Jak ubrać się do kościoła?

Strój, jaki zakładamy do kościoła, powinien być przyzwoity, względem miejsca, do którego się udajemy. Kościół to świątynia, co za tym idzie, powinno się go traktować z szacunkiem, tak samo jak i wszystkie osoby w nim przebywające. Strój może być praktycznie dowolny, jedynie co jest istotne, to nie odsłaniać zbyt wiele ciała, a także dostosowanie się do okazji. Zazwyczaj więc obowiązuje tak zwany strój odświętny i elegancki. Dla jasności, jak się ubrać na chrzest, uroczystość w kościele podpowie ci poradnik modowy, z którego można dowiedzieć się, na co zwracać uwagę. Wygląd schludny i skromny to podstawa.

Można więc założyć sukienki i spódnice o długości minimum do kolan, spodnie także mogą być, zwłaszcza garniturowe, choć dżinsy też nie są złym wyborem, pod warunkiem, że są prostego kroju i bez niepotrzebnych ozdób (świecidełek, przetarć itp.). Koszule i bluzki koszulowe także nadają pewną elegancję, choć założenie zwykłego T-shirtu nie jest wielkim odstępstwem, z pewnością daleko tu od elegancji. Co do butów nie ma tu wielkich wymagań, choć jak wiadomo, na większe uroczystości kościelne i rodzinne, założenie sandałów czy adidasów raczej nie jest najlepszym pomysłem. Prosta elegancja powinna wystarczyć.

Czego nie ubierać do kościoła?

Tak naprawdę wielkie halo o ubiór w kościele, rozbija się przede wszystkim właśnie o kwestie przyzwoitości. Kościół to świątynia, miejsce kultu, które należy traktować z szacunkiem. Na ulicy możemy ubierać praktycznie wszystko, jednak tam należy zachować umiar i rozsądek.

Często można spotkać więc zakazy wchodzenia w ubiorze tak zwanym plażowym, czyli w klapkach, szortach, strojach kąpielowych czy bluzeczkach z odsłoniętymi ramionami (bez rękawów czy na ramiączkach), a w przypadku panów, bez koszulek (często spotykany problem w miejscowościach turystycznych). Spódniczki mini i duże dekolty więcej odsłaniające niż zasłaniające, także odpadają. Powinno się unikać także strojów, które odsłaniają bieliznę lub są prześwitujące. Gołe brzuchy i plecy także odpadają, podobnie jak stroje mocno przylegające do ciała, typu legginsy i obcisłe bluzki.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

1 komentarz

  1. We Włoszech przed kościołami są piktogramy w formie podobnej do znaków drogowych – zakazują kobietom i mężczyznom krótkich spodni (szortów), kobiety nie mogą mieć gołych ramion (bluzka na ramiączkach odpada), nakrycie ich lekką chustką przechodzi. Przy ważniejszych kościołach widziałem swojego rodzaju strażników czy 'kościelnych’ pilnujących ubioru (kilku wyluzowanych Amerykanów zdziwionych było wielce, że należy zdjąć bejsbolówki w kościele 🙁

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to site top