Dlaczego moda z lat 80 jest wciąż popularna? Skąd wzięła się inspiracja tym okresem?

Dlaczego moda z lat 80 jest wciąż popularna? Skąd wzięła się inspiracja tym okresem?

Moda lat 80. w dzisiejszych czasach ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Zdaniem jednych jest ponadczasowa i niepowtarzalna. Inni natomiast, uważają ją za przesadzoną i kiczowatą. Mimo to jednak są trendy, które zostały zapoczątkowane właśnie pod koniec XX wieku i spotykamy się z nimi i korzystamy z nich również dzisiaj. Jak to możliwe, że nawet najwięksi modowi projektanci wciąż szukają inspiracji wśród tamtych trendów?

Co wyróżnia modę lat 80.?

Lata 80. to w modzie czas wielkich przełomów. Wszystko, co dotychczas było w trendach przeszło ogromną transformację i można powiedzieć, że świat mody został wywrócony do góry nogami. Gdy wcześniej kobiety były ubierane w dopasowane, obcisłe, podkreślające figury stroje a dla mężczyzn przeznaczano obszerniejsze, powiększające kroje, teraz trendy zaczęły kształtować się całkowicie odwrotnie. Wszystko za sprawą rzeczywistych wydarzeń, mających ogromny wpływ na poczucie przynależności do pewnych grup i odnajdywania miejsca w świecie przez przedstawicieli obu płci. Kobiety zaczęły podkreślać swoją pozycję i suwerenność między innymi poprzez ubiór. Coraz częściej wybierały obszerne, poszerzające pewne partie ciała ubrania, podczas gdy mężczyzn zaczęto ubierać w dopasowane garnitury. Jedną z ważnych cech lat 80. jeśli chodzi o modę, jest więc spora rewolucja standardów w kwestii codziennego ubioru.

Moda lat 80. jako sposób na wyrażenie siebie

Oprócz dużych zmian i przewartościowania standardów ubierania się przez kobiety i mężczyzn moda lat 80. ma jeszcze jedną ważną cechę. Był to czas, w którym nabraliśmy bardzo dużo odwagi w kwestii ubioru. Przełamywaliśmy normy, wybieraliśmy to, co wcześniej (lub później) mogłoby być uznane za kicz i tandetę. Był to swego rodzaju wyraz wolności i niezależności. Dzisiaj wiele z trendów ówczesnych czasów uznajemy za nieaktualne, jednak dużą część z nich w pewien sposób dopasowaliśmy do teraźniejszych upodobań i nosimy z dumą.

Wciąż aktualny, styl rockowy lat 80.

Jednym z elementów mody lat 80., który wciąż jest (i prawdopodobnie już zawsze będzie) aktualny, jest moda rockowa. Wszystko za sprawą zespołów rockowych, które powstały w latach 80. lub wcześniej i stały się legendami, które z pasją słuchamy również dzisiaj. Wiele z nich nie traci na popularności, mimo że minęły już ponad cztery dekady. Członkowie zespołów takich jak Aerosmith, Guns N’Roses i innych wywarli ogromny wpływ na styl ubierania się swoich fanów, ale nie tylko. Po dziś dzień z chęcią wybieramy rockowe T-shirty, skórzane spodnie, ramoneski czy paski z ćwiekami. Rockowe zespoły wciąż są bardzo popularne, tak samo jak styl, który zapoczątkowały.

Ponadczasowy styl lat 80.

I na koniec, najważniejsza kwestia. Moda lat 80. to wielka mieszanka stylów. Każdy więc mógł znaleźć w trendach coś dla siebie. I to sprawia, że nawet dziś, każdy z nas może czerpać z ówczesnej epoki. I zdaje się, że dzięki temu właśnie, czasy te pod względem mody są uniwersalne i ponadczasowe.

No votes yet.
Please wait...

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top