Elegancki strój w stylu lat 80, czyli wybieramy modne sukienki i dodatki z lat 80

Elegancki strój w stylu lat 80, czyli wybieramy modne sukienki i dodatki z lat 80

Styl lat 80. to nie tylko kolory i błyski, ale przede wszystkim bardzo oryginalnie postrzegana elegancja. W tych czasach rozwinął się styl power dressing, który miał podkreślać zawodową pozycję kobiet, w świecie, w którym dominowali mężczyźni. Jednak nie tylko kobiety stawiały na elegancki styl. Mężczyźni również zaczęli przywiązywać większą uwagę do profesjonalnego wyglądu. Co takiego noszono w latach 80.?

Eleganckie sukienki i marynarki symbolem mody lat 80.

Kobiety w latach 80. zaczęły za pośrednictwem ubioru manifestować swoją siłę i niezależność. Nieodłącznym elementem stały się więc wszelkie elementy garderoby w fasonach podkreślających, a nawet poszerzających górne partie ciała. Marynarki, bluzki, sukienki, wszystkie miały powiększone rękawy i nierzadko były o kilka rozmiarów za duże, co nadawało, można powiedzieć „władczego” wyglądu. Oprócz marynarek, w krojach nazywanych dzisiaj „oversize”, popularne były garsonki, czyli komplety spódnicy z żakietem. Noszone były zarówno na co dzień jak i na przyjęcia czy inne spotkania towarzyskie. Topowym elementem były różnego kroju sukienki. Również w letnich miesiącach na ulicach można było dostrzec nieco lżejsze, ale nadal eleganckie elementy garderoby. W ciepłe dni kobiety stawiały na topy w stylu gorsetowym, podkreślającym talię. Często były one łączone z szortami z wysokim stanem, z rozszerzanymi nogawkami. Te również występowały w kompletach z marynarkami.

Na jakie dodatki stawiano w latach 80.?

Jeśli chodzi o elegancką modę kobiecą ważnym elementem stylizacji okazały się być dodatki różnej postaci. Topowym dopełnieniem do marynarek czy garsonek były perłowe naszyjniki. Nierzadko klapy ozdabiano różnymi broszkami. Zestawem do spodni z wysokim stanem były paski z różnej wielkości i kształtu klamrami. Nieodłącznym elementem była również złota biżuteria, głównie łańcuchy i bransoletki.

Męska elegancja lat 80.

Cechą charakterystyczną mody lat 80. jest uniwersalność wszelkich trendów. Wszystko, co stało się modne w tamtych czasach, stało się modne dla obu płci i dla ludzi w każdym wieku. Co za tym idzie, trendy obowiązujące kobiety, były aktualne również w przypadku mężczyzn. Oczywiście nie znaczy to, że mężczyźni nosili ubrania dedykowane dla kobiet, jednak trendy układały się w bardzo podobny sposób. Elegancka moda męska to przede wszystkim garnitury. Różne kolory i kroje i wariacje. Modne były zarówno fasony z lekko powiększonymi rękawami jak i nieco zwężane u góry. Podobnie spodnie garniturowe można było nosić w różnych krojach. Z szerokimi lub wąskimi nogawkami. Przełomem było również połączenie jeansu z eleganckimi materiałami. Nieraz zestawiano spodnie jeansowe z marynarką i świadczyło to o dobrym wyczuciu stylu. Stylizacje dopełniały dodatki, głównie paski z dużymi klamrami. Z czasem jednak elegancję zastępowano stylem rockowym. Eleganckie koszule zamieniono na mniej formalne, w kratę a marynarki zastąpiono katanami jeansowymi. Wciąż jednak stylizacje miały swój własny, unikalny charakter.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze

  1. Moda dawnych lat dzisiaj wraca. Jednak prawda jest taka, że pasuje nielicznym. Trzeba mieć wyczucie, żeby nie wyglądać śmiesznie. Ubrać się, a nie przebrać, stawiając na modę lat 80. jest niezwykle trudno.

  2. Jak dla mnie lata 80. to kwintesencja kobiecego stylu i klasy, te czasy już niestety nie wrócą…

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top