Jak kupować koszule męskie?

Jak kupować koszule męskie?

Czeka Cię ważna uroczystość, na której chcesz wyglądać elegancko i z klasą? A może dostałeś wymarzoną pracę i chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na współpracownikach? W obu sytuacjach przyda Ci się dobrej jakości koszula. Po czym ją rozpoznać? Podpowiemy Ci w naszym artykule.

Wiadomo, można wejść do pierwszej lepszej sieciówki i kupić białą koszulę. Można też wybrać nieco droższy sklep, sprofilowany pod modę męską, ale to też nie daje nam gwarancji, że nawet stosunkowo droga koszula zakupiona w tym sklepie będzie dobrej jakości. Aby ocenić jakość tej części garderoby powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów.

Cechy charakterystyczne dobrej jakościowo koszuli

 1. Rozmiar
 2. Rzeczywisty rozmiar koszuli ujawni się dopiero gdzieś po czwartym praniu, dlatego też koszula nie powinna być zbyt mocno dopasowana. Należy wziąć poprawkę na delikatne kurczenie się materiału podczas prania.

 3. Tkanina
 4. Jeśli chcesz czuć się w koszuli komfortowo, a nie jak w plastikowym worku, wybieraj te uszyte z bawełny. Dopuszczalna jest niewielka domieszka poliestru, który sprawi, że koszula będzie się mniej gniotła, ale jego ilość nie powinna przekraczać 20 procent składu. Ponadto materiał powinien być gęsty i “mięsisty” w dotyku, a jednocześnie delikatny. Wpływ na to ma gęstość splotu, która powinna być jak największa.

 5. Guziki
 6. W naprawdę dobrej jakości koszulach, guziki będą wykonane z masy perłowej. Poznasz to po tym, że każdy wygląda nieco inaczej.

 7. Ręcznie obszywane dziurki na guziki
 8. Generalnie najlepszego na świecie koszule są w całości szyte ręcznie, jednak ich cena przekracza 1000 złotych za sztukę. Na szczęście są też bardzo dobre koszule szyte maszynowo, w których jednak niektóre detale wciąż wykonuje się ręcznie i do tych detali należą właśnie dziurki od guzików. Warto zwrócić również uwagę na dziurkę guzika na przedramieniu, która powinna być ustawiona poziomo, co znacznie ułatwi zapinanie.

 9. Gęsty szew
 10. Porządny szew powinien mieć nawet 20 oczek na długości 8 centymetrów. Ne dopuszczalne są też krzywe ściegi i nitki wystające ze szwu. Najlepszy jest szew podniesiony lub “francuski”. Poznamy je po tym, że brzegi materiału są zszyte, “zawinięte” i ponownie przeszyte.

 11. Dzielony karczek
 12. Poziomy pasek materiały z tyłu pod kołnierzykiem nazywany jest “karczkiem”. Uszycie tego fragmentu z dwóch kawałków materiału ze szwem pośrodku powoduje, że materiał lepiej się układa, a tył koszuli jest lepiej dopasowany I nie marszczy się.

 13. Wstawki z materiału
 14. U dołu koszuli przy szwach łączących boki koszuli wszywane są trójkątne kawałki materiału.

 15. Worki fiszbinowe
 16. To nic innego jak miejsce, do którego wkładamy wyjmowane usztywnienie kołnierzyka.
  Koszula i szary krawat

 17. Długość
 18. Dobra koszula jest uszyta z takiej ilości materiału, że nie grozi nam jej wysunięcie się ze spodni.

Oczywiście koszula uszyta według powyższych zasad ma swoją cenę i próżno szukać takiej w popularnych sieciówkach. Mimo to warto zainwestować choć w dwie sztuki, np. białą i błękitną, gdyż będą się świetnie prezentować w czasie ważnych wydarzeń, zapewnią nam komfort i wygodę, a do tego posłużą nam przez naprawdę długi czas.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 komentarze

 1. Takie porady są rzeczywiście przydatne, zwłaszcza dla panów którzy nie mają wiedzy i doświadczenia w tej kwestii.

 2. A jak wybrać koszulę przez internt? Bo w sklepie to sobie i radzę, nawet znam te zasady, ale jak dobrać przez neta? Nie da się ukryć, że w sieci koszule są jednak tańsze…

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top