Czym charakteryzuje się moda polska i zagraniczna lat 80?

Czym charakteryzuje się moda polska i zagraniczna lat 80?

Obserwując trendy modowe z lat 80., możemy odnieść wrażenie, że tematem przewodnim tamtych czasów był… kicz. Przesycenie kolorami, plastikowe dodatki, obcisłe body, bardzo luźne marynarki — te i wiele innych trendów królowały w latach 80., a niektóre z nich przeszły do obecnych czasów i korzystamy z nich do dzisiaj. Głównym nurtem, którym kierowali się zarówno kobiety jak i mężczyźni była odwaga w ubiorze. Lata 80. był to czas na wyrażenie siebie poprzez wygląd w tym ubiór. Mimo to jednak pojawiały się elementy, które dotyczyły każdego i które były wręcz must have tamtych czasów. Jak naprawdę wyglądała moda ówczesnej ery?

Moda damska lat 80. – co było w trendach?

Stroje damskie w tamtych czasach były indywidualne i często bardzo krzykliwe. Miały oddać charakter ówczesnych kobiet, które były silne i pewne siebie. W latach 80. popularne zaczęło być prowadzenie sportowego trybu życia, co oczywiście niosło za sobą konsekwencje w postaci nowych trendów. Otworzono siłownie, kluby fitness, zatem do codziennej mody przedostał się sportowy look. Ubrania, które wcześniej ubieraliśmy tylko na trening były teraz na porządku dziennym. Jaskrawe, obcisłe legginsy i body, getry na łydki, kolorowe opaski, wszystko to kobiety zakładały z dumą na co dzień. Z drugiej jednak strony, czasy te wytworzyły ogromne parcie na sukces i powodzenie zawodowe. To również przyczyniło się do zmian w sposobie ubioru. Kobiety chciały jak najbardziej podkreślić to, że stają się silne i niezależne. W kontraście do sportowych strojów zaczęły ubierać różnych krojów garsonki i marynarki. W większości były to jednak bardzo obszerne, poszerzane u góry fasony. Trend ten towarzyszy nam oczywiście po dziś dzień i nie wygląda na to, by miał przejść do historii.

Moda codzienna w latach 80.

Podstawą codziennych stylizacji był jeans. Zarówno górne jak i dolne elementy garderoby wykonane z jeansu były bazą w garderobie wielu kobiet (i mężczyzn). Najważniejszym jednak trendem, który zdecydowanie odżył w naszych czasach, były tzw. ”marchewki”, które znamy pod nazwą ”mom jeans”. Spodnie z wysokim stanem, zwężane u dołu stały się hitem lat 80. i wróciły do nas z jeszcze większym szumem, niż ówcześnie.

Styl disco w latach 80.

W latach 80. popularnością cieszył się również styl disco, który był raczej pozostałością z lat 70., natomiast wciąż cekiny, błyskotki, brokat były mile widziane. Stroje lat 80. to przede wszystkim sport i elegancja, ale nie można zapomnieć o stylu rockowym, który kształtował się w tamtych czasach. Ówczesne trendy kształtowały legendy rocka jak Aerosmith, Bon Jovi i Guns N’ Roses. W trendach były więc skórzane spodnie i ramoneski, które nosimy po dziś dzień.

Moda męska lat 80. – co nosili mężczyźni?

Generalnie, większość trendów była uniwersalna co do płci. Damskie trendy przeniosły się również do świata mody męskiej i stały się dosyć powszechne. Mężczyźni, tak jak i kobiety zaczęli przywiązywać wagę do eleganckiego ubioru. Modne stały się garnitury, nie tylko klasyczne, ale też te, w różnych kolorach i krojach. Inspiracją do codziennych strojów były domy mody Armani czy Versace, promujące właśnie taki styl. Ważnym elementem były jednak również jeansowe spodnie i katany, ortalionowe dresy i skórzane ramoneski. Można więc powiedzieć, że w latach 80. moda przestała zważać na płeć i wszelkie trendy stały się nie tylko ponadczasowe, ale również uniwersalne i dostępne dla każdego a wiele z nich towarzyszy nam do dzisiaj.

No votes yet.
Please wait...

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to site top