Smartwatch to nie jest zwykły zegarek. Pokazywanie czasu to jedna z wielu jego funkcji. Dzięki temu, że można sparować ten inteligentny zegarek ze smartfonem, zyskujemy dostęp do połączeń, wiadomości, powiadomień z serwisów społecznościowych, a także wielu, wielu innych aplikacji. Co więcej, smartwatch, tak jak zwykły zegarek jest dodatkiem do stylizacji. Okazuje się więc, że i elektronika może być modna. Jak to możliwe? O tym poniżej.
◊ Zegarek – modny dodatek
◊ Smartwatch – na co zwrócić uwagę
◊ Smartwatch – jakie dodatkowe funkcje?
Zegarek – modny dodatek
Nie od dziś wiadomo, ze zegarek jest niczym biżuteria – stanowi stylowy dodatek do każdego outfitu. To, jaki wybierzemy, pokazuje nie tylko nasz gust, ale także pasje, czy nawet – status materialny. Dzisiaj klasyczne zegarki na bransolecie, czy skórzanym pasku, ustępują miejsca silikonowym lub drewnianym. Panowie do garnituru zakładają sportowe, a do casualowego stroju – eleganckie zegarki. Kanon ulega więc przeobrażeniom. Co więcej, coraz bardziej osacza nas elektronika i bycie online. Właśnie dlatego z tak dużym entuzjazmem przyjęliśmy pojawienie się smartzegarka, który łączy w sobie to wszystko. Pamiętajmy, że smartwatch to nie tylko zegarek (porównaj funkcje, www.zadowolenie.pl), to także urządzenie umożliwiające kontakt ze światem, słuchanie muzyki, czy nawet – robienie zdjęć.
Smartwatch – na co zwrócić uwagę
- rodzaj obudowy – smartwatch jest to sprzęt bardziej narażony na uszkodzenia niż smartfon. Właśnie dlatego tak ważne jest, by jego obudowa była wytrzymała. Najczęściej wykonana jest z plastiku, gumy lub aluminium. Właśnie te ostatnie wyglądają dużo ładniej i są znacznie trwalsze niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Niestety metalowa obudowa sprawia, że smartwatch jest dość ciężki. To, na jaką obudowę się zdecydujemy zależy od stylu, jaki nam najbardziej odpowiada. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem sprawdzić, czy spasowanie wszystkich elementów jest poprawne, a także czy ekran nie wystaje zbyt mocno ponad oprawę. Wtedy będzie mniej podatny na uszkodzenia.
- rodzaj paska – tak jak obudowa, tak samo pasek jest bardzo istotny. To nie tylko wyznacznik stylu, ale także sposób mocowania urządzenia do ręki. Do wyboru mamy trzy rodzaje pasków: wykonane z tworzy sztucznych, metalu i skóry. Zaletami paska z tworzywa sztucznego są niska waga, wysoka wytrzymałość, łatwe utrzymanie w czystości. Jednakże, jeśli jest to tworzywo kiepskiej jakości, to nadgarstek się poci, co nie jest zbyt komfortowe. Pasek z metalu nie dość, że jest znacznie bardziej wytrzymały, to też prezentuje się bardzo elegancko. Smartwatch na bransolecie to doskonały dodatek do garnituru. Niestety sporo waży. Trzeba też pamiętać, by sprawdzić, czy jest nierdzewny. Skórzany pasek to kompromis pomiędzy wygodą a stylem. Wiadomo – możemy wybierać spośród wielu kolorów i faktur. Jest lżejszy niż metal i bardziej higieniczny niż guma.
- wodoszczelność – to parametr równie ważny, co jakość wykonania poszczególnych elementów smartwatcha. Producenci dbają o to, by ich urządzenia nie psuły się od kontaktu z wodą w wyniku mycia rąk, czy opadów deszczu. Jednakże o nurkowaniu w basenie z zegarkiem na ręce raczej możemy zapomnieć.
- system i kompatybilność – prawda jest taka, że wybór smartwatcha jest podyktowany tym, jaki mamy smartfon. System w zegarku musi współpracować z tym w telefonie i na odwrót. Zazwyczaj możliwe jest to poprzez aplikację zainstalowaną na telefonie i łączność Bluetooth.
Smartwatch – jakie dodatkowe funkcje?
Jak wspomniano na początku – smartwatch to nie tylko zegarek, ale przede wszystkim urządzenie, które pozwala nam na obsługę wielu aplikacji. Możemy na nim odbierać powiadomienia o przychodzących połączeniach, wiadomościach SMS i e-mail, a także używać go jako stopera, kalkulatora, odtwarzacza mp3, nawigacji, czy aparatu fotograficznego. Jakie jeszcze funkcje posiada?
- wykonywanie połączeń – aby smartzegarek był w pełni funkcjonalny pod kątem rozmów potrzebny jest dobry mikrofon i głośnik. Mogą one pełnić także funkcję zestawu głośnomówiącego. Przydaje się to w czasie jazdy samochodem lub podczas aktywności fizycznych.
- odtwarzanie muzyki – jeśli chcemy wykorzystywać smartwatcha w charakterze odtwarzacza muzyki, to musimy postawić na taki, który ma wbudowaną pamięć. Muzyki słuchamy wtedy poprzez łączność bezprzewodową na słuchawkach Bluetooth.
- robienie zdjęć – oczywiście jakość zdjęć wykonanych za pośrednictwem smartzegarka jest niska, ale czasami może się przydać.
- mierzenie pulsu i liczenie kroków – jeśli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, to powinniśmy zwrócić uwagę na smartwatch z pulsometrem i krokomierzem.
- mierzenie dystansu, nawigowanie – jeśli trenujemy, to przyda nam się smartzegarek z GPS, który zmierzy przebytą trasę, a w razie konieczności – doprowadzi do celu.
Fajnie jest mieć taki gadżet. Hipsterzy kupują nawet kiedy ich nie potrzebują. Zgadzacie się z tym.
Ja trochę nie nadążam z a tymi nowinkami technologicznymi. Ciągle się słyszy o jakiś nowych sprzętach, a ja ich nie ma i jakoś żyję.