Adidas ZX to seria butów, która zapisała się już w historii sportowego obuwnictwa i wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. W ostatnich latach prawdziwym powiewem świeżości dla tej marki stało się wprowadzenie modelu Flux. Ale czym właściwie wyróżnia się on na tle innych butów z serii?
Adidas ZX
Adidas ZX Flux to jeden z nowszych modeli serii ZX, a skoro tak, to warto najpierw przybliżyć ten temat, bo to w końcu jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych serii Adidasa. Linia ta ujrzała światło dzienne w roku 1984, a ideą, która stała za tym projektem, było stworzenie takich butów, które usatysfakcjonowałyby każdego biegacza, bez względu na rodzaj uprawianego przez niego biegu jak i rodzaj nawierzchni.
Pojawiło się wiele modeli tej serii, różniących się parametrami i zastosowanymi w nich technologiami. W niektórych na przykład zastosowano system amortyzacji stopy Dellinger Web, czyli siatkę umieszczoną na podeszwie, absorbującą uderzenie w nawierzchnię i równomiernie rozprowadzającą ją po powierzchni podeszwy.
Ale wymienienie wszystkich rozwiązań zastosowanych w ZX zajęłoby wiele stron, podobnie jak przegląd wszystkich najważniejszych modeli. Grunt, że w końcu, kilka lat temu (z okazji pewnego jubileuszu, o którym zaraz powiemy) wprowadzono na rynek Adidas ZX Flux. Te buty, na które można rzucić okiem na www.domodi.pl/adidas-zx-flux wyraźnie wyróżniają się spośród dostępnych modeli serii ZX. Z jej tradycji biorą to co najlepsze, ale wzbogacają ją o szereg innowacji.
Co warto wiedzieć o butach Adidas ZX Flux?
Adidas ZX Flux to model, który powstał i został wprowadzony specjalnie z okazji trzydziestolecia serii ZX w 2014 roku. Oczywiście ogólna koncepcja tych butów jest taka, jak w przypadku innych modeli z serii ZX, wprowadzono jednak dodatkowe innowacje, które pozwalają „Fluxom” wyróżnić się z tła.
Główną inspiracją był tu model ZX 8000, powstały w 1989, a więc obchodzący w momencie premiery ZX Flux swoje ćwierćwiecze. Najważniejszymi zastosowanymi w tych butach rozwiązaniami były amortyzacyjna technologia SoftCell oraz system Torsion, pomagający we właściwym dopasowaniu buta do podłoża, zapewniający wsparcie dla śródstopia i pozwalający na niezależne ruchy skrętne przedniej i tylnej części stopy.
Te właśnie buty stanowiły duży krok naprzód dla Adidasa i jeszcze ćwierć wieku później były odbierane jako pewnego rodzaju synonim kreatywności i stylu w sportowym obuwnictwie. Postanowiono więc, że wprowadzenie na rynek ZX Flux powinno być podobnym przełomem. Dlatego zespół, na czele którego stanął designer Sam Handy, pracował we współpracy z projektantem ZX 8000, Jacquesem Chassaingiem.
Z bazowego modelu ZX 8000 pozostawiono więc najbardziej charakterystyczne i cenione wyróżniki, czyli podeszwę ze wspomnianymi wyżej innowacyjnymi rozwiązaniami oraz stabilizator pięty. Resztę postanowiono poddać modyfikacjom. I dlatego na przykład w miejsce zamszowych paneli pojawiła się siateczka o dużej lekkości, zapewniająca dobry przewiew.
W jakich wariantach występuje Adidas ZX Flux?
Konstrukcja cholewki jest jednoczęściowa i jednolita, co pozwoliło na zastosowanie szeregu oryginalnych wariantów tego obuwia, wyróżniających się przede wszystkim (lecz nie tylko) odrębną kolorystyką i wzornictwem. Adidas ZX Flux „Equipment” to wersja biała z akcentami zielonymi i szarymi, w której na podeszwie postawiono wykonaną bez szwów w jednym panelu siateczkową konstrukcję.
Z kolei ZX Flux „Camo” Pack występuje w dwóch kolorystycznych wariantach, szarym oraz zielonym. Cholewka z ripstop nylonu pokryta została kamuflażowym wzorem będącym połączeniem różnych odcieni owych barw. Do tego mamy czarny stabilizator pięty.
Nie zawsze buty muszą olśniewać feerią barw. Czasem jeden wyrazisty kolor wystarczy, by osiągnąć interesujący stylistyczny efekt, który na pewno zwróci uwagę. Tak jest w modelu Red/Red, jednolicie czerwonym.
Spośród wielu wariantów (nie mamy tu niestety miejsca, by zaprezentować wszystkie) warto jeszcze wspomnieć o Night Navy z jednolitą tekstylną cholewką w barwie ciemnogranatowej i z charakterystyczny białym wzorem geometrycznym, powstałym pod wpływem inspiracji japońskim ściegiem Sashiko.