Jak dobrze dobrać biustonosz? To pytanie spędza sen z powiek każdej kobiecie. Dobrze dobrany stanik może znacząco poprawić nasz wygląd i sprawić, że bluzki i sukienki będą się lepiej układały. Nie wiesz jaki biustonosz wybrać, aby wyglądać szałowo? Przeczytaj nasz artykuł!
• Jaki fason biustonosza będzie dla mnie najlepszy?
• Jak dobrze wybrać miseczkę?
• Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze stanika?
• Jaki jest wpływ źle dobranego biustonosza na zdrowie?
Jaki fason biustonosza będzie dla mnie najlepszy?
Jeśli masz małe piersi wybierz fason z fiszbinami kończącymi się nisko na środku. Zbiorą one piersi i wypchną je do przodu. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybranie fason typu „half cup”, czyli z miseczką ½. Taki model podniesie i wyeksponuje biust.
Kobiety o małym biuście często wybierają biustonosze typu „push-up”, aby optycznie powiększyć jego rozmiar. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Taki fason spłaszcza biust, a noszenie długo wkładek z gąbek lub silikonu może go zdeformować.
Jeśli masz duży biust odpowiednie dla Ciebie będą modele mające ścisły obwód i obejmujące całe piersi miseczki. Duży biust jest ciężki i ważne jest jego odpowiednie podtrzymanie. Dlatego brafiterzy polecają fasony typu „full cup”, czyli biustonosz całkowicie zabudowany obejmujący całą pierś lub „balkonetkę”, czyli stanik o miseczce ¾, który również dobrze przytrzyma większe piersi.
Jeśli twój biust jest szeroko rozstawiony.Wybierz model, w którym fiszbiny kończą się nisko na mostku. Dzięki temu biust jest zbierany spod pachy i przesunięty ku środkowi.
Jeśli twoje piersi są blisko osadzone najlepszy dla Ciebie będzie biustonosz z małym odstępem między miseczkami. Jego fiszbiny powinny kończyć się nisko z przodu. Dzięki temu nie będą się one wbijały w piersi.
Jak dobrze wybrać miseczkę?
To najtrudniejsze zadanie przy wyborze odpowiedniego stanika, z którym każda kobieta ma duże problemy. Nie wiesz jak go prawidłowo zmierzyć? Podpowiemy Ci!
Rozmiar miseczki obliczysz odejmując obwód biustu od obwodu pod biustem. Obwód pod biustem poznasz otaczając centymetrem krawieckim klatkę piersiową na linii biustonosza. Linia pomiaru ma być prosta ale niezbyt ciasna. Od wyniku odejmij 3-4 cm. Uważasz, że dobrany w ten sposób stanik będzie za ciasny?
Pamiętaj, że każda bielizna się po pewnym czasie rozciąga! Dlatego lepiej wybrać stanik, który jest początkowo trochę opięty.Obwód biustu uzyskasz otaczając się centymetrem na wysokości piersi, uwzględniając ich najbardziej wysunięty punkt. Oczywiście pomiaru nie można dokonywać na wdechu!
Teraz pozostaje ci już tylko odjąć obwód biustu od obwodu pod biustem. Uzyskany przez Ciebie wynik będzie oznaczał rozmiar twojej miseczki. Jeśli różnica w obwodach wynosi około 10 cm wybierz miseczkę A. Na miseczkę B powinny zdecydować się panie, u których ta różnica waha się pomiędzy 12 a 14 cm. Miseczka C to różnica około 14-16 cm, a D 16,5-19 cm.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze stanika?
Odpowiedni rozmiar to nie wszystko. Przed zakupem stanik należy koniecznie przymierzyć i dokładnie sprawdzić również inne elementy, mające wpływ na komfort noszenia biustonosza. Są to:
Haftka
Dobrze dobrany biustonosz powinien się zapinać na pierwszą, ewentualnie drugą haftkę. Ta część garderoby wraz z upływem czasu się rozciąga. Jeśli od razu musisz zapinać biustonosz na ostatnią haftkę, to znak, że jest on za mały.
Ramiączka
Powinny leżeć równolegle do siebie. Jeśli na plecach zbyt wyraźnie rozchodzą się one ku górze, to znaczy, że obwód jest za ciasny.
Zapięcie
Musi znajdować się pod łopatkami, czyli idealnie na linii biustu. Jeśli przy luźno zapiętym biustonoszu zapięcie podnosi się przy podciąganiu ramiączek to znaczy, że obwód jest za duży.
Środek biustonosza
Zwany popularnie „łącznikiem”. Powinien ściśle przylegać do ciała. Jeśli odstaje to znaczy, że miseczki są za małe. Wówczas niemieszczące się w miseczkach piersi odpychają łącznik od klatki piersiowej. Pamiętaj również o tym aby biust po założeniu stanika nie zlewał się w jedną całość. Piersi muszą być uniesione i rozdzielone.
Fiszbiny
W idealnie dobranym biustonoszu leżą na ciele i obejmują całą pierś. Biust nie może wylewać się ani dołem ani górą. Nie mogą również powstawać wybrzuszenia nad krawędzią miseczki. Tylna część biustonosza musi pozostawać nieruchoma. Nie może podnosić się do góry.
Jaki jest wpływ źle dobranego biustonosza na zdrowie?
Nieodpowiednio dobrany biustonosz może poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu! Zbyt mały wbija się w skórę co może prowadzić do otarć i podrażnień. Wbijające się w ciało fiszbiny przyczyniają się do powstawania w piersiach torbieli.
Za luźny za to nie podtrzymuje piersi. Przyczynia się to do dyskomfortu, powstawania rozstępów i przyspieszenia utraty jędrności w piersiach. Lepiej więc poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniego biustonosza, niż borykać się z bolesnymi konsekwencjami złych wyborów.
Niestety mało która kobieta wie jak prawidłowo dobrać biustonosz, a potem często wychodzą z tego dość komiczne rzeczy.
A to ważna rzecz przecież 🙂
Dobrze dobrany biustonosz to podstawa. Źle dopasowany powoduje szereg dolegliwości zdrowotnych.