Śmierć najbliższej nam osoby to wielka tragedia, smutek, żal i poczucie pewnej niesprawiedliwości. Najczęściej manifestujemy żałobę poprzez czarny ubiór, który nosimy przez określony czas. Jak jednak wygląda to w praktyce? Co nosić będąc w żałobie po mamie i innych członkach rodziny?
Czy w czasie żałoby trzeba ubierać się na czarno?
Czarny ubiór jest jednoznaczną manifestacją żałoby, żalu, bólu i tęsknoty za zmarłą osobą, jednak co istotne, ma to charakter przede wszystkim zwyczajowy. Nie ma żadnych przepisów, które normowałyby te kwestie, a to oznacza tak naprawdę, że każdy z nas może ten czas przeżywać na inny sposób. Może ubierać się na czarno, ale nie musi tego robić.
Podobnie wygląda to z czasem, w jakim będzie trwało opłakiwanie – wiele osób uważa, że żałoba musi wynieść co najmniej rok, ale tak naprawdę jest to sprawa indywidualna. Najczęściej określa to także ustalona tradycja i zwyczaje. Oczywiście biorąc pod uwagę kwestie psychologiczne, osoby doświadczające straty powinny przejść przez określone stadia żałoby, co pozwoli na powrót do normalności.
Ile trwa żałoba po mamie i innych krewnych?
Ustalony czas żałoby jest przede wszystkim bardzo umowny i wywodzi się z tradycji. Zasada jest przede wszystkim taka, że im bliżej byliśmy związani ze zmarłą osobą, tym dłużej trwa jej opłakiwanie. W przypadku śmierci współmałżonka jest to 1 rok i 6 tygodni, po śmierci matki lub ojca trwa ona 6 miesięcy, w tym kolejne 6 miesięcy w półżałobie. Gdy doświadczamy straty dziadków lub rodzeństwa, także mamy do czynienia z 6-miesięcznym okresem żałoby, w przypadku dalszych krewnych jest to 3 miesiące.
Jak ubierać się w czasie żałoby po mamie?
Jak zostało już wspomniane, żałoba i jej przeżywanie to bardzo indywidualna kwestia. Wprawdzie są pewne ustalone zwyczaje, jednak nie trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. Według tradycji, w przypadku utraty matki, pełna żałoba powinna trwać przez 6 miesięcy i w tym czasie należy ubierać się na czarno, albo przynajmniej z elementami czerni. Kolejne 6 miesięcy to tak zwana półżałoba, gdy można już zrezygnować z czerni, ale nadal powinno się nosić stonowane ciemne kolory, przede wszystkim szarości.
Należy unikać jaskrawych kolorów, a także wyzywających strojów. Oczywiście nie dotyczy to strojów kąpielowych. Stonowane, spokojne kolory będą najbardziej odpowiednie, ale nie ma konieczności ubierania się od stóp do głów na czarno.
Jak się zachowywać w trakcie żałoby?
Żałoba to nie tylko odpowiednio strój, który manifestuje nasz ból i stratę, ale też i odpowiednie zachowanie. Niegdyś uznawano, że w tym czasie powinno się całkowicie stronić od wszelkich zabaw i spotkań towarzyskich, współcześnie jednak nie jest to już tak mocno przestrzegane. Oczywiście warto wstrzymać się z hucznymi imprezami, jednak chociażby wyjazdy na wakacje, wyjścia na plaże, czy spotkania ze znajomymi nie są zakazane.
Czasem nosi się też (choć rzadko to widzę) naszytą czarną opaskę na rękawie płaszcza albo w klapie marynarki wszytą aksamitkę. Albo względy praktyczne (płaszcz jasny), albo też kwestia tego, że nie chcemy manifestacyjne nosić 'ciężkiej czerni’ – żałoba jest też przecież kwestią wewnętrznego poczucia i zachowania, a nie tylko stroju.