Co sezon sklepy odzieżowe, zwłaszcza popularne sieciówki, oferują nam nowe kolekcje ubrań, przez co sporą część garderoby wymieniamy dość często. Co jednak z ubraniami, które uwielbiamy nosić i chciałybyśmy, aby przetrwały więcej niż jeden sezon?
- Jak właściwie prać ubrania?
- Jak bezpiecznie suszyć ubrania?
- Czy prasowane jest dobre dla naszych ubrań?
Większość z nas stara się kupować więcej ubrań w jak najniższych cenach, niż np. wybrać jedną parę spodni czy sweter z wysokiej jakości tkanin, które kosztują odpowiednio więcej. Niestety jakość idzie najczęściej w parze z ceną, jednak dużo bardziej opłaca się wydać za jednym razem większą kwotę niż trochę mniej, ale za to kilka razy. Do tego, aby cieszyć się z dobrej jakości ubraniami, trzeba we właściwy sposób je pielęgnować. Oto kilka prostych sposobów, które sprawią, że Twoje ulubione ciuchy będą Ci służyć na prawdę długo.
Jak właściwie prać ubrania?
Przyznajcie się sami przed sobą, jak często stosujecie się do instrukcji zamieszczonych na metkach? No właśnie, bardzo często wrzucamy do pralki to, co zalega nam w koszu na pranie, co najwyżej oddzielając ubrania ciemne od jasnych. To duży błąd. Aby tkaniny nie traciły swoich właściwości (kolor, delikatność, sprężystość, miękkość), musimy prać je w odpowiedniej temperaturze, przeważnie im niższa, tym lepsza. Wełna, jedwab, a nawet jeans nie lubią wysokich temperatur, powoduje to ich blaknięcie, sztywnienie i mechacenie się zwłaszcza weny. Ponadto warto przed praniem przewrócić ubrania na drugą stronę, a jeśli tkaniny są różnokolorowe, to dobrze użyć szmatki wyłapującej kolor. Najdelikatniejsze materiały warto prać ręcznie.
Jak bezpiecznie suszyć ubrania?
Nowoczesne pralki są zwykle wyposażone w funkcję suszenie. Ta opcja świetnie sprawdza się np. w wypadku pościeli, jednak absolutnie nie polecamy jej w przypadku delikatnych tkanin. Wełniane swetry warto położyć na ręczniku i tak pozostawić je do wyschnięcia, wtedy mamy pewność, że się nie odkształcą i nie powyciągają. Należy unikać suszenia kolorowych rzeczy na słońcu, gdyż to powoduje ich szybsze blaknięcie, warto też suszyć ubrania na lewej stronie z tego samego powodu. Aby ułatwić sobie późniejsze prasowanie, a czasem nawet uniknąć tej czynności, dobrze jest mocno strzepnąć każde ubranie po wyjęciu z pralki i równo poskładać do miski. Mogą tam nawet poleżeć godzinkę, zanim je wywiesimy.
Czy prasowane jest dobre dla naszych ubrań?
Choć istnieje ryzyko uszkodzenia nasze ulubionej bluzki, koszuli, sukienki czy innej części garderoby poprzez prasowanie jej zbyt gorącym żelazkiem, to o ile stosujemy się do zaleceń podanych przez producenta na metce, wszystko powinno być dobrze. Ponadto prasowanie poprawia sprężystość włókien, co bardzo korzystnie wpływa na trwałość i wygląd naszych ubrań. Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo podczas prasowania należy to robić na lewej stronie. Bardzo przydatna jest funkcja prasowania parowego, która zmiękcza włókna tkanin. Pamiętajcie też, że jeśli nie pozostawicie ubrania na jakiś czas nieposkładane tuż po prasowaniu, to unikniecie zagięć w miejscu złożenia.
O tych wełnianych swetrach nie widziałam :O zawsze suszyłam je na suszarce, tak jak inne rzeczy. I przetestuję też tę wskazówkę o tym, żeby nie składać ciuchów od razu po prasowaniu.