W kształtowaniu się mody lat 80. na całym świecie istotną rolę odegrała kultura Stanów Zjednoczonych. Mężczyźni i kobiety z niemal każdej części świata inspirowali się kultem ciała zapoczątkowanym właśnie w Ameryce, a także brali przykład z bohaterów wielkich hitów filmowych, jak Dirty Dancing, oraz telewizyjnych, jak Dynastia czy Policjanci z Miami. Trendy z tamtego okresu były barwne i odważne a „prześladują” nas aż do dzisiaj. Jak ubieraliśmy się w ósmej dekadzie XX wieku?
Styl disco z lat 80.
Motyw przewodni? Im więcej kolorów i bardziej krzykliwie, tym lepiej. Lata 80. to czas wolności i indywidualności w modzie. Styl disco to najważniejszy i najbardziej charakterystyczny nurt tamtego okresu. Wyobraźcie sobie kogoś, kto wybiera się na imprezę dyskotekową. W latach 80. stylizacje w tym klimacie były na porządku dziennym. Styl disco co prawda był pozostałością po latach 70., natomiast w dalszym ciągu był bardzo popularny. Kobiety często były widywane w kolorowych rajstopach, tiulowych spódnicach, cekinowych sukienkach, wysokich szpilkach czy różnych ubraniach wykonywanych z błyszczących materiałów. Mężczyźni również próbowali wpasować się w obowiązujące trendy, zakładając satynowe spodnie w intensywnych barwach czy nylonowe kurtki.
Sportowy styl lat 80.
Styl sportowy w latach 80. był dyktowany przez kult ciała, który rozwinął się w Stanach Zjednoczonych i szybko rozprzestrzenił się na całym świecie. Stało się to również za sprawą ówczesnych celebrytów, którzy chętnie promowali trend na dbanie o zdrowe ciało i zgrabną sylwetkę. W latach 80. bardzo popularne stały się siłownie, kluby fitness, sporty walki. Co za tym idzie, miało to nieobojętny wpływ na aktualne trendy modowe. Na topie zaczął być styl sportowy, a więc wszelkie kolorowe topy, legginsy, body, dresy czy bluzy. Ostatnim krzykiem mody były również kolorowe ortaliony i klasyczne sportowe adidasy. Trendy te przedostały się również do naszych czasów i inspirują się nimi wszyscy, w tym najbardziej popularni celebryci.
Elegancja w latach 80.
Sytuacja gospodarcza, która rozwijała się stosunkowo dynamicznie, sprawiła, że coraz większą uwagę poświęcano na osiąganie sukcesów w życiu zawodowym i wspinanie się po szczeblach kariery. Bardzo ważnym aspektem mody lat 80. stał się więc styl biurowy, lub po prostu elegancki. Istotnym było wyglądanie jak człowiek sukcesu. W taki sposób właśnie można określić cel, jaki przyświecał temu trendowi. Kobiety, aby podkreślić swoją rosnącą pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn, starały się wyglądać jak najbardziej elegancko i z klasą. Aby to osiągnąć, coraz częściej wybierały obszerne marynarki, dopasowane garsonki, sukienki z bufiastymi rękawami. Punktem obowiązkowym biurowej stylizacji były wysokie obcasy. Mężczyźni również próbowali wpasować się w ten trend, przywiązując większą wagę do formalnego ubioru. Ich stylizacje często składały się z kompletów garniturowych, czyli marynarki i spodni, do których wybierali schludnie wyglądające pantofle lub mokasyny. Trend ten jest zdecydowanie ponadczasowy, ponieważ jak wiemy, elegancja zawsze jest w modzie. Nic więc nie staje na przeszkodzie, byśmy czerpali inspiracje z tego stylu również dzisiaj.